Bosch Gst18v-50n Jig Saw, Tool Only, 18 V, 4.9 In Cutting Capacity, 1 In L Stroke, 3500 Spm
SKU #8928905 Model #GST18V-50N
UPC #000346806861
Special Order
Regular Price
Special Order From Vendor
Bell's Seed Store , 230 East Russell Street , Fayetteville , NC
Will you be going in-store to purchase this product?
In-store Pickup
Available for Special Order. Pickup In store in 3-8 days.
Local Delivery
Select Zip
Delivery from Bell's Seed Store, 28301
Write your address and we will mail it to you!
Description
This 18 V cordless jig saw is engineered for curve cuts, delivering strong and manageable power. The Bosch GST18V-50 18 V top handle jig saw provides corded performance, with a cutting capability up to 4.9 in in wood and 0 to 3500 spm speed. It provides a variable speed dial allows matching the speed to material. It has a variable speed trigger, which provides further control over the operating speed by feathering the trigger. The jig saw has four orbital action settings for cut control. The large die-cast aluminum footplate with no-mar plastic overshoe to help prevent damage to the workpiece. It is compatible with guide rail and circle adapter. The cut lines stay visible due to the dust blower and LED light. The jig saw features a tool-free T-shank blade change system.